Татарстан Республикасында "Татарстанның чиста урманнары" акциясе узды

2018 елның 12 мае, шимбә

Ел саен уздырыла торган "Татарстанның чиста урманнары" табигать саклау акциясе кысаларында бүген Шәһәр яны урманчылыгының Биектау һәм Столбище кишәрлеге урманчылыклары территориясендә урман фонды җирләре җыештырылды.

Үзәкләштерелгән акция Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров катнашында Биек Тау поселогы янәшәсендә узды. Чарада хакимият вәкилләре дә – министрлыкларның, ведомстволарның, суд органнарының һәм прокуратура хезмәткәрләре, шулай ук Биектау районы халкы актив катнашты. Район башлыгы Рөстәм Кәлимуллин да урманнарны саклау эшенә үзеннән өлеш кертте.

Бу көнне шулай ук "Татарстанның чиста урманнары" акциясе тагын бер урман кишәрлегендә узды, әлеге урынны халык телендә "Имәнлек урманы" дип атап йөртәләр.

Урман сезоны башыннан бирле, "Татарстанның чиста урманнары" акциясе кысаларында, 1,7 мең куб. м. тирәсе чүп һәм 630 гектардан коры-сары җыелды. Бүген исә 300 гектар тирәсе урман территориясе чистартылды.

"Татарстанның чиста урманнары" акциясе сигез ел дәвамында уздырылып килә. Тарихны искә төшерсәң, урманны даими җыештырып килгәннәр. Бүген республика буенча әлеге чара барлык урманчылыкларда диярлек оештырылды. Акциядә барлыгы 7 мең тирәсе халык катнашачак, алар урманнарны көнкүреш калдыкларыннан һәм ауган агачлардан чистартачак", – дип сөйләде Равил Кузюров.