Түбән Кама урманнарыннан 25 кубометр көнкүреш калдыгы чыгарылды

2018 елның 23 мае, чәршәмбе

Урман хуҗалыгы хезмәткәрләре "Татарстанның чиста урманнары" акциясе кысаларында Түбән Кама урманчылыгында урман кишәрлеген тәртипкә китерде. Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы уздыра торган акциягә шәһәрнең битараф булмаган кешеләре дә кушылды. Түбән Кама урманын чистарту эшендә муниципаль учреждениеләрнең хезмәткәрләре, укытучылар, студентлар, көллиятләрдә укучылар, пенсионерлар һәм волонтерлар катнашты. Җәмгысе 160 тирәсе кеше тырышлык күрсәтте. 25 кубометр күләмендә көнкүреш калдыгы җыелды һәм чыгарылды. Акция кысаларында шулай ук каты көнкүреш калдыкларын санкцияләнмәгән рәвештә урнаштырылуын ачыклау һәм чикләү буенча 3 рейд уздырылды. Ачыкланган фактлар буенча административ эш кузгатылды.

Урманнарда санитар куркынычсызлык кагыйдәләрен бозган өчен штраф 500 сумнан 10 000 сумга кадәр тәшкил итә. Әгәр мондый гамәлләр яклаучы урманнарда, махсус якланучы урман кишәрлекләрендә, урман-паркларның яшел поясында башкарылган булса – штраф 5000 сумнан 500 000 сумгача тәшкил итәчәк. "Татарстанның чиста урманнары" акциясе 25 июньгә кадәр дәвам итәчәк.