Татарстан Республикасы мәктәп урманчылыкларының II слетында Саба районы "Нургали оныклары" командасы җиңү яулады

2018 елның 31 июле, сишәмбе

Татарстан Республикасының барча 30 урманчылыгыннан 200 якын катнашучы республиканың иң яшь урман белгече исемен яулау өчен көч сынашты.

Кукмара районының "Лубян урман-техника көллияте" ДБҺББУ базасында Татарстан Республикасы мәктәп урманчылыкларының II слеты тәмамланды. Чараны тантаналы рәвештә ябу уку йорты стадионында булды. Балаларны котларга һәм аларга бүләкләр тапшырырга дип Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров, Кукмара муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Азат Гарифуллин, Лубян урман-техника көллияте директоры Рим Фәйзрахманов килде.

"Слеттан бары тик уңай хис-кичерешләр генә калгандыр һәм әлеге бәйрәм бик озакка сезнең хәтердә калыр, дип өметләнәм. Ярышларда катнашучылар Лубянга инде студентлар сыйфатында кире әйләнеп кайтыр, дип ышанам", – дип билгеләде министр.

Гомумкоманда зачетында беренче урынны Саба мәктәп урманчылыгының "Нургали оныклары" командасы яулады, икенче урында – Лубян мәктәп урманчылыгының "Экос" командасы, өченче урында – Арча мәктәп урманчылыгының "Табигать варислары" командасы. "Җиңүгә омтылыш өчен" номинациясендә Мамалыш мәктәп урманчылыгы бүләкләнде.

"Татарстан урманнарының киләчәге – безнең кулда" урман конференциясе номинациясендә: "Җиңүгә омтылыш өчен" – Асия Мөхәммәтҗанова, "Яшел утраучык" Яшел Үзән мәктәп урманчылыгы; 3 урында – Эльза Шебалова, "Имәнлек" Кайбыч мәктәп урманчылыгы; 2 урында – Рәзил Хафизов, "Табигать варислары" Арча мәктәп урманчылыгы; 1 урында – Лиана Фәләхиева, "Урман чишмәсе" Кәләй мәктәп урманчылыгы.

"Яшь урманчылар" конкурсында түбәндәгеләр диплом белән бүләкләнде: "Җиңүгә омтылыш өчен" Анатолий Моисеев һәм Наталия Тойкина, "Лесовичок" Тәтеш мәктәп урманчылыгы; 3 урын – Марсель Низамиев һәм Салават Галимҗанов, "Табигать варислары" Арча мәктәп урманчылыгы; 2 урын – Артем Козырев һәм Константин Дуглав, "Экос" Лубян мәктәп урманчылыгы; 1 урын – Илүзә Шәрипова һәм Илзат Латыйпов, "Нургали оныклары" Саба мәктәп урманчылыгы.

"Яшь урманчылар" конкурс процедурасында, "Тест уздыру" номинациясендә: 3 урын – Булат Әһлиуллин, "Ак каен" Нурлат мәктәп урманчылыгы; 2 урын – Энҗе Әхмәтҗанова, Саба мәктәп урманчылыгы; 1 урын – Вероника Федорова, "Экос" Лубян мәктәп урманчылыгы.

Җиңүчеләр кыйммәтле бүләкләр алды: ноутбуклар, планшетлар, сәгатьләр, урман-таксацияләү приборлары, бу әйберләр аларга киләчәктә урман һөнәренә өйрәнгәндә кирәк булачак.

Татарстан Республикасы мәктәп урманчылыкларының II слеты Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов булышлыгы белән 29 июльдән башлап 31 июльгә кадәр уздырылды. 2018 елда 50 якын мәктәп урманчылыгы бар, алар 44 мәктәптән 1200 баланы берләштерә. Соңгы мәртәбә моңа охшаш чара 8 ел элек Саба районында уздырылган иде. Быелдан башлап мәктәп урманчылыклары слетын ел саен уздыру планлаштырыла.