апрель, 2014 ел
пәнҗешәмбе

Операцияне Татарстан Республикасы территориясендә 2014 елның 10 февраленнән 31 мартына кадәр законсыз агач әзерләү һәм сату-алуны булдырмау буенча тармакара комиссия үткәрде.

“Лесовоз” оператив-профилактик операциясенә тәүлек саен Татарстанның 250дән артык дәүләти урман инспекторы һәм 350 МВД хезмәткәре җәлеп ителде, алар агач әзерләү, саклау һәм сату урыннарын тикшерделәр. Узган вакыт эчендә агач ташучы 618 транспорт чарасы тикшерелеп, ташу кагыйдәләрен бозуның 9 факты ачыкланды.

2014 елның янгын куркынычы сезоны Россиядә гадәти сроклардан ай ярымга алдан башланды. Табигать янгыннары гадәттә әле башлана гына торган вакытка ил буенча инде 500 урман янгыны кабынган, бу турыда 2 апрельдә регионнар белән уздырган селектор киңәшмәсендә РФ Хөкүмәте рәисе Д.А.Медведев хәвеф белән сөйләде.

Коры каудан яндыру безнең илдә системалы проблема булып тора. Күпчелек очракта кауданны белгечләр түгел, ә халык яндыра, һәм матди чыгымнар сорый торган янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәп тормый, шул сәбәпле ут торак пунктларга, экономика объектларына, урман фонды җирләренә күчә. Авыл хуҗалыгында контрольсез каудан яндырудан ел саен 160 эре урман янгыны чыга, алар бик зур экологик һәм экономик зыян китерәләр. Коры үлән яндырганда без табигатькә шактый зыян салабыз: черемә барлыкка килүнең табигый процессы бозыла, шунлыктан туфракның уңдырышы түбәнәя. Каудан яндырганда бөҗәкләр, шул исәптән үсемлекләрне серкәләндерә торганнары юк ителә, җирдә урнашкан кош оялары яна. Үләнгә ут төртүдән туфракның файдалы микроорганизмнары, шул исәптән үсемлекләрне чирләрдән саклый торганнары да һәлак була. Көчле каудан янгыннары вакытында үләндә яисә өске туфрак катламында яшәүче барлык имезүчеләр диярлек янып яисә төтенгә тончыгып үлә.

Коры үләнгә рөхсәтсез ут төртеп урман янгыны чыгарган өчен РФ Административ хокук бозулар кодексының 8.32 статьясында гражданнарга 2 меңнән алып 5 мең сумга кадәр, вазифалы затларга 7 меңнән алып 50 мең сумга кадәр, юридик затларга 50 меңнән алып 1 миллион сумга кадәр штраф салу каралган.

Кыш көне урманчылыкларда төзелеш эшләрен башлау өчен агач әзерләнде. Технология буенча агачның табигый кибү фазасын узуы таләп ителә. Моннан тыш, язгы юлсызлык чорында бураларны чиркәү салынасы урыннарга ташу юллар такыр булмау аркасында авырлашкан иде. Шуңа да карамастан, барлык эшләр план-графикка төгәл яраштырып башкарыла.

Хәзерге вакытта “Кама урманчылыгы” дәүләти казна оешмасы һәм “Кама урманы” дәүләти бюджет оешмасы Мамадыш районы Албай авылында чиркәү фундаменты салуны төгәлләде, төп бура, алтарь һәм янкорма буралары да әзер. Чиркәүгә гөмбәз куела, түбәсе ябыла. Авыл халкының соравы буенча, эшләр июль башына, керәшен бәйрәме Питрауга кадәр төгәлләнергә тиеш.

Балык Бистәсе районы Керәшен Казилесе авылында “Кызыл Йолдыз урманчылыгы” ДКИ һәм “Кызыл Йолдыз урманы” ДБИ шулай ук чиркәүнең төп бурасын, алтарьны һәм 2 чаң манарасын әзерләүне төгәлләгән. Идән һәм түшәм өчен агач материаллар әзерләнә.

Яңа Чишмә районы Ленино авылы чиркәве өчен дә төп бура буралган. Башкаручысы – Әлмәт урманчылыгы һәм “Альметлес” оешмасы.