июль, 2014 ел
җомга

2014 елның июненнән сентябренә кадәр Идел буе федераль округы буенча Урман хуҗалыгы департаменты округка кергән барлык РФ субъектларында “Россия Федерациясе Урман кодексына һәм Административ хокук бозулар турындагы Россия Федерациясе кодексына үзгәрешләр кертү турындагы” 28.12.2013  415-ФЗ федераль законы кагыйдәләренең үтәлеше буенча киңәшмәләр һәм “түгәрәк өстәл”ләр үткәрә.

Беренче региональ киңәшмә Казанда үткәрелде. Анда катнашучыларны министрның беренче урынбасары Харис Мусин тәбрикләде. Киңәшмәдә шулай ук Урман хуҗалыгы федераль агентлыгының Хокук идарәсе башлыгы Иван Советников, “Рослесинфорг” федераль идарәсе генераль директоры урынбасары, 28.12.2013  415-ФЗ федераль законы кагыйдәләрен тормышка ашыру буенча проект төркеме җитәкчесе Александр Мариев, ИбФО буенча Урман хуҗалыгы департаменты башлыгы Александр Орнатский, Татарстан буенча баш федераль инспектор Ринат Тимерҗанов катнашты.

Урман хуҗалыгы федераль агентлыгына шактый мөрәҗәгатьләр кергән. Шул сәбәпле, киңәшмәнең төп максаты булып 28.12.2013  415-ФЗ федераль законы кагыйдәләрен агач ташу, маркалау, сату-алу белән шөгыльләнүче агач әзерләүчеләргә һәм эшкәртүчеләргә, аны экспортлаучыларга аңлату, закончалык кагыйдәләрен куллануның бердәм практикасын формалаштыру тора.

Тыюлык башлыгы А.Г.Фәйзуллин белән бергә журналистлар ТР Кызыл китабына кертелгән хайваннар һәм үсемлекләр яши торган урыннарга бардылар, табигать саклау законнарының һәм аерата саклау режимының үтәлешен тикшерү буенча рейдларда катнаштылар. Командировка вакытында җыелган материаллар ТЯГ телекомпаниясенең “Яшәү тирәлеге” программасында кулланылачак.

ТР Президентының матбугат хезмәте хәбәр иткәнчә, нефть саммиты 14нче тапкыр үткәрелә, шуның 5нчесендә ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислек итә. Чарада нефть чыгару компанияләре җитәкчеләре һәм нефть чыгару районнарының хакимият башлыклары катнаша. 2014 елга саммитта тикшерелә торган сораулар арасында – Татарстанның ягулык-энергетика комплексын 2006-2020 елларда үстерү программасы, скважиналар төзүдә яңа технологияләр иңдерү тәҗрибәсе, пластларның нефть бирүчәнлеген күтәрүдә яңа технологияләр куллану һәм башкалар.

ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы һәм В.Д.Шашин ис. “Татнефть” ААҖ арасында 12677.65 га урман кишәрлекләрен арендалау турында 187 килешү төзелгән. 12677.65 га тулай мәйданда урманнарны үзләштерү проектларына 186 уңай дәүләти экспертиза нәтиҗәсе чыгарылган.

Закон проекты концепциясе үрнәк килешү формасын урман кишәрлекләрен арендалауның типовой килешүенә алыштыруны күздә тота. Форманың элеккеге киңәш бирү характеры, һәм, нәтиҗә буларак, аны куллануның мәҗбүри булмавы урманнардан файдалану буенча бердәм дәүләт политикасын тиешенчә тормышка ашырырга мөмкинлек бирми иде.