февраль, 2017 ел
сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры А.А. Нәзиров белән Тыва Республикасының Урман хуҗалыгы буенча дәүләт комитеты рәисе А.Т. Бараан урман мөнәсәбәтләре өлкәсендә хезмәттәшлек итү турында килешүгә имза салдылар.

Килешүдә дәүләт урман күзәтчелеген гамәлгә ашыру, урманнарны янгыннардан саклау, урманнардан файдалануны оештыру буенча методик, оештыру, консультатив ярдәм күрсәтүгә юнәлдерелгән уртак чаралар карала.

Чараның тантаналы өлешендә тывалы хезмәттәшләр Татарстан урманчыларына кунакчыллыгы һәм тәҗрибә уртаклашканы өчен рәхмәтләрен җиткерде һәм дәвамлы хезмәттәшлекне үстерү хакында кызыксынуларын белдерде.

Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте буенча комитетының "Татарстан Республикасында 2017 елны Экология елы буларак игълан итүгә бәйле рәвештә планлаштырылучы чаралар хакында" темасына утырышы булды. Чарада ТР ДС депутатлары, министрлыкларның һәм ведомстволарның, шулай ук массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре катнашты.

Уртак утырыш барышында берничә мәсьәлә каралды, шул исәптән ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы юнәлеше буенча да. Экология елы кысаларында урманчыларга 2,5 мең гектар территориядә урман торгызу эшләрен үткәрергә, шулай ук Татарстан Республикасының барлык территориясендә урман утырту эшләре белән шөгыльләнергә туры киләчәк.

Төбәк әһәмиятендәге комплекслы профильле "Спас" дәүләт табигый тыюлыгы белгечләре, ТР Спас муниципаль районының "Колосок" балалар бакчасы тәрбиячеләре Осинцева Вера һәм Яхина Юлия белән берлектә, махсус сакланучы табигый территорияләр елы кысаларында "Һәр кошчыкка – үз җимлеге" шигаре астында чара үткәрделәр. Чараның максаты – балаларның кошлар турындагы белемнәрен арттыру. Үсеп килүче яшь буынга тыюлык белгече Мурзак Любовь ТР Кызыл китабына кертелгән кошлар, аларның  табигатьтәге роле, кышлау шартлары һәм ниләр белән тукланулары, елның салкын чорында нинди азыкка мохтаҗ булулары хакында сөйләде.

Экология дәресе барышында балалар шигырьләр сөйләде һәм табышмакларга җаваплар бирде. Чара тәмамлангач гадәткә әйләнгән иң яхшы җимлек ясау конкурсына йомгак ясалды. Иң актив катнашучыларга якын киләчәктә бүләкләр тапшырылачак.