февраль, 2017 ел
сишәмбе

Арча районы үзәк китапханәсендә Россиядә Экология елы һәм Татарстанда Махсус сакланучы табигый территорияләр елы кысаларында В.Ф. Ежков ис. 1 нче номерлы Арча урта гомуми белем бирү мәктәбе югары сыйныф укучылары өчен “Ашыт” тыюлыгы белгечләре катнашында “Табигать – безнең тормыш” дип аталган осталар турниры үтте.

Балалар 3 командага бүленгән иде: "Табигать сакчылары", "Арча экология берләшмәсе" һәм "Яшел патруль". Чара барышында укучылар турнирда актив катнашты һәм экология, биология, география, тарих һәм химия өлкәләрендәге белемнәрен күрсәттеләр.

Уенчыларның белемнәре һәм күнекмәләре лаеклы бәяләнде, командаларга дипломнар һәм истәлекле бүләкләр тапшырылды. Турнирның йомгаклау өлешендә катнашучылар табигатьне яратырга һә мсакларга кирәк, шул очракта гына ул кешелек дөньясына үзенең кайгыртучанлыгын кайтарыр, дигән нәтиҗәгә килделәр.

Алмас Нәзиров 1956 елның 29 февралендә Татар АССРның Арча районы, Сеҗе авылында дөньяга килгән. 1981 елда Мариның политехника институтын “урман хуҗалыгы инженеры” белгечлеге буенча тәмамлый. 2004 елда, Мәскәү дәүләт икътисад, статистика һәм информатика университетын тәмамлап, икенче югары белем ала.

Алмас Әмин улы Нәзиров үзенең барча хезмәт эшчәнлеген урман хуҗалыгына багышлады. Урман остасыннан башлап Арча урман хуҗалыгы директорына кадәр хезмәт юлын үтте. 2006 елда Арча муниципаль районы башлыгы булды, сигез ел дәвамында җирле халык иминлеге өчен хезмәт итте.

2014 елда Татарстан Республикасының урман хуҗалыгы министры итеп билгеләнде.

Россиянең һәм Татарстанның атказанган урманчысы, Авыл хуҗалыгы фәннәре кандидаты, Россия Федерациясенең яшьләр сәясәте өлкәсендә мактаулы хезмәткәр – Алмас Нәзиров бөтен көчен Татарстан Республикасының урман хуҗалыгын үстерүгә юнәлтеп, нәтиҗәле хезмәт итүен дәвам итә.

Татарстанның урман тармагында эшләүче барлык хезмәткәрләр исеменнән без Алмас Әмин улын чын йөрәктән туган көне белән котлыйбыз һәм ныклы сәламәтлек, җан тынычлыгы, гаилә иминлеге, барлык башлаган эшләрендә уңышлар һәм бәхет телибез. Гомерегез сөенечле вакыйгаларга, гениаль идеяләргә һәм шатлыклы җиңүләргә мул булсын!