март, 2017 ел
җомга

Чарада катнаштылар: ТР урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Ә.Н. Бәдертдинов; ТР Фәннәр академиясенең Экология проблемалары һәм җир асты байлыкларыннан файдалану институты директорының фән буенча урынбасары Д.В. Иванов; “Идел-Кама дәүләт табигать биосфера тыюлыгы” ФДБУ директоры Ю.Ф. Горшков; Казан федераль университетындагы Экология һәм табигатьтән файдалану институтының гомуми экология кафедрасы мөдире Т.В. Рогова. Тәкъдим итүдә министрлык белгечләре, югары уку йортлары укытучылары һәм студентлары, мәктәп урманчылыклары укучылары да катнашты.

Үз чыгышында Әмир Бәдертдинов: “Безнең төбәктә яшәүче, үсүче кыргый хайваннарның, үсемлекләр һәм гөмбәләрнең сирәк очрый торган төрләренең торышы һәм таралып урнашуы турында 10 ел дәвамында мәгълүмат җыелды, ТР Кызыл китабын язу мәсьәләләре буенча норматив хокукый база берөзлексез камилләштерелеп торды”, – диде. Шулай ук ул ТР Кызыл китабының өченче басмасын әзерләүдә хезмәт куйган барлык белгечләргә, галимнәргә рәхмәт белдерде: “ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы һәрвакыт фән эшлеклеләре, вузлар вәкилләре белән иң тыгыз хезмәттәшлеккә омтылды. Мондый хезмәттәшлек, кагыйдә буларак, җәмгыятебезне һәм икътисадыбызны Татарстанга барлык юнәлешләрдә дә алдынгы урыннарын саклап калырга мөмкинлек бирүче яңа казанышлар, ачышлар белән баетып, яхшы нәтиҗәләргә китерә. ТР Кызыл китабының өченче басмасы да Урман хуҗалыгы министрлыгы һәм Татарстан биология фәненең иң яхшы вәкилләренең уртак тырышлыгы дәлиле булып тора”.

Шулай ук ул фәнни мәктәпләрнең дәвамчанлыгы фактының, үз эшләрен яхшы белүче, белемнәрен һәм тәҗрибәләрен яшь белгечләргә тапшыручы авторларның төп составы сакланып калуның да Кызыл китапның бәхәссез казанышы булуын билгеләп үтте.

Кызыл китап хайваннар һәм үсемлекләр дөньясының анда күрсәтелгән объектлары турында, шулай ук аларны саклау һәм тергезүдә зарури чаралар турында мәгълүматлар җыелмасын үз эченә алган рәсми документ булып тора.

Хәзерге көндә сирәк төрләр исемлегенә умырткалы һәм умырткасыз хайваннарның 224 төре, үсемлекләрнең 340 төре, лишайникларның 24 төре һәм гөмбәләрнең 49 төре керә (барлыгы 612 төр).

“Балтач” дәүләт комплекслы табигать заказнигы коллективы белгечләре Балтач муниципаль районының Карадуган гимназиясендә викторина дәресе үткәрде. Анда 7 һәм 8 нче сыйныфларда укучы 35 бала катнашты. Викторина барышында балаларны заказникның эшчәнлеге белән таныштырдылар, Бөтендөнья су ресурслары көне турында сөйләделәр.

Чара тәмамлангач, укучыларга Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының бүләкләре һәм дипломнары тапшырылды.