март, 2017 ел
дүшәмбе

Экология һәм җәмәгать урыннары елына багышлаган “Табигать һәм анда безнең урыныбыз” төбәкара фәнни-гамәли мәктәп конференциясе ТР Әгерҗе районының “Кичке Таң урта гомуми белем бирү мәктәбе” муниципаль бюджет мәгариф учреждениесе базасында узды. Конференция эшендә “Кичке Таң” дәүләт заказнигы инспекторлары, Әгерҗе районы, шулай ук Удмуртия Республикасының Алнаш һәм Малая Пурга районнары мәгариф оешмаларының биология һәм экология укытучылары  катнашты.

Конференциянең максаты мәктәп укучыларының табигатьне саклау  буенча, интеллектуаль иҗат активлыгын үстерү, укучыларның экология проблемалары белән кызыксынуын формалаштыру, укучыларның проектлар ясау күнекмәләрен формалаштыру иде. Конференциядә экологик белем һәм тәрбия бирү, педагогларның иҗади потенциалын үстерү, экологик белем һәм тәрбия бирү өлкәсендә аларның хәбәрдарлыгын арттыру буенча эш тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.

“Кичке Таң” дәүләт заказнигы белгечләре ачык дәресләргә керделәр, тәкъдим итүләрдә катнаштылар, осталык дәресләре үткәрделәр, укучыларның һәм матбугат чаралары вәкилләренең сорауларына җавап бирделәр. Семинарда катнашучылар алдында “Кичке Таң” ДКТЗ начальнигы А.Г.Фәйзуллин чыгыш ясады: “Табигатьне саклау – һәркемнең изге бурычы. Һәрбер терек нәрсәгә изге итеп карагыз”.

Чара тәмамлангач, актив катнашучыларга дипломнар һәм Татарстан Республикасы Кызыл китабының өченче басмасы тапшырылды.

25 март көнне Шәһәр яны урманчылыгында “Татарстан урманнарын саклыйк!” дигән 10 нчы шәһәр  конкурсы җиңүчеләрен бүләкләү тантанасы булды. Чарада ТР урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Әмир Бәдертдинов катнашты. Быелгы конкурска тәкъдим ителгән эшләрнең рекордлы санда булуын билгеләп үтте ул үз чыгышында. Кулдан ясалган әйберләр, рәсемнәр, табигатьне саклау һәм янгынны булдырмауга багышланган листовкалар – барлыгы меңнән артык материал тапшырылган. “Үсеп килүче буында туган якка мәхәббәт, республикабыз урманнарына сакчыл мөнәсәбәт тәрбияләнү бик куандыра”, – диде Ә.Н. Бәдертдинов һәм барлык катнашучыларга киләчәктә иҗади уңышлар, бай хыял, сәнгать осталыгы теләде.

“Татарстан урманнарын саклыйк!” дигән  конкурс быел Экология елына багышланды. Чараның максаты – балаларның һәм ата-аналарның урман экосистемаларының әһәмияте, аларның торышы турында хәбәрдарлыгын арттыру омтылышы, шулай ук яшь буынның экологик фикер сөрешен һәм мәдәнилеген формалаштыру, әйләнә-тирә мохиткә сакчыл мөнәсәбәт тәрбияләү. Конкурста Казан шәһәрендә яшәүче мәктәпкәчә яшьтәге балалар, мәктәп укучылары һәм мәгариф учреждениеләре педагоглары, балалар һәм яшьләр оешмалары катнашты. Материаллар түбәндәге номинацияләр буенча бәяләнде:

1. “Татарстанымның гүзәл урманнарын саклыйк!” темасына рәсемнәр. Катнашу формасы – ялгыз.

2. “Урман – минем яшел дустым” темасына табигый материалдан кулдан ясалган әйберләр. Катнашу формасы – ялгыз яки төркемле.

3. “Урманны янгыннардан саклагыз” дигән листовкалар. Катнашу формасы – ялгыз.

Барлыгы 1143тән артык эш тикшерелде. Табигатьне саклау һәм янгынга каршы темага ясалган иң яхшы рәсемнәрне Татарстан Республикасының зур шәһәрләре янындагы федераль һәм төбәк юллары буендагы реклама калканнарына кую планлаштырыла.

“Татарстан урманнарын саклыйк!” дип аталган Х ачык конкурсның призерлары исемлеге

“Урман – минем яшел дустым” номинациясе (кулдан ясалган әйберләр)

1 урын – Айзат Садыйков, 62 нче мәктәп

2 урын – Кирилл Малязин, 62 нче мәктәп

3 урын – Данил Лебедков, 91 нче мәктәп

1 урын – Алсу Абдуллова, 131 нче лицей

2 урын – Руслан Мәгъсумов, 170 нче мәктәп

3 урын – Тимур Колпаков, 115 нче мәктәп

“Татарстанымның гүзәл урманнарын саклыйк!” номинациясе (рәсемнәр)

1 урын – Кристина Володина, 62 нче мәктәп

2 урын – Әдилә Әдиятуллина, 103 нче мәктәп

3 урын – Никита Янайт, 170 нче мәктәп

1 урын – Дилә Гайнетдинова, 10 нчы гимназия

2 урын – Виолетта Калехсаева, 115 нче мәктәп

3 урын – Мария Гаврикова, 102 нче мәктәп

“Листовкалар” номинациясе

1 урын – Дамир Фәйзрахманов, 115 нче мәктәп

2 урын – Данил Желтов, 170 нче мәктәп

3 урын – Илдан Салихов, 14 нче гимназия

1 урын – Альмира Биктаһирова, 36 нчы гимназия

2 урын – Ксения Гаврилова, 36 нчы гимназия

3 урын – Зөһрә Хатыйпова, Юлия Голумбевская, 9 нчы гимназия

“Урман – минем яшел дустым” номинациясе (кулдан ясалган әйберләр)

1 урын – Алмаз Хәйруллин, 65 нче Б.бакч.

2 урын – Әмирә Вәлиуллова, 65 нче Б.бакч.

3 урын – Максим Кочнев, 72 нче Б.бакч.

“Татарстанымның гүзәл урманнарын саклыйк!” номинациясе (рәсемнәр)

1 урын – Флүзә Шәфыйкова, 51 нче Б.бакч.

2 урын – Алиса Скрябина, 338 нче Б.бакч.

3 урын – Миләүшә Садриева, 62 нче Б.бакч.

“Листовкалар” номинациясе

1 урын – Радик Садриев, 192 нче Б.бакч.

2 урын – Сәет Кавиев, 14 нче Б.бакч.

3 урын – Родион Маркелов, 250 нче Б.бакч.

Конкурста катнашучыларның барысын да тәбрик итәбез һәм тагын да күбрәк балаларның үз мөмкинлекләрен, сәләтләрен ачуын телибез.

25 март көнне "Казан Кремле" музей-тыюлыгында "Махсус сакланучы табигать территорияләрендә танып-белү туризмы һәм экологик агарту" дип аталган бөтенроссия гамәли семинары булды. Аны "Яшел планета" гомумроссия балалар иҗтимагый хәрәкәтенең Татарстан төбәк бүлеге оештырды. Семинарда катнашу өчен Казанга Карелия, Чувашия, Марий-Эл республикаларыннан, Ямал-Ненец автономияле округыннан, Ставрополь краеннан делегатлар җыелды.

Үз эшләре турында "Кивач", "Большая Кокшага" тыюлыкларының, "Чаваш вармане" милли паркының экология-агарту бүлекләре хезмәткәрләре сөйләде. Казан педагоглары "Плещеево күле" милли паркында ел саен уздырыла торган "Без - Идел балалары" экспедициясендә катнашуларын сөйләделәр.

Чарада "Чулпан" дәүләт табигать заказнигы начальнигы катнашып, килүчеләр белән үзенең экология-агарту эшчәнлеген оештыру тәҗрибәсен уртаклашты.