апрель, 2017 ел

Аукционга ике урманчылыктан: Арча һәм Сабадан барлыгы 90 лот куелган иде.

№ 42, 44, 46, 76, 77, 78, 80, 81, 86, 87, 89, 90 лотлар буенча аукцион узды дип санала. Аукционның җиңүчеләре белән беркетмәләр имзаланачак, кече һәм урта эшкуарлык субъектларына урман утыртмаларын сату-алу килешүе төзеләчәк.

№ 1-41, 43, 45, 47-75, 79, 84, 88 лотлар буенча аукцион узмады дип танылды (Россия Федерациясе Урман кодексының 80 маддәсе 7 пунктының 1 пунктчасы).

№ 82, 83, 85 лотлар буенча, аукционда катнашуга гаризалар булмау сәбәпле, аукцион узмады дип танылды.

Татарстан Республикасының Урман селекция-орлыкчылык үзәгендә (Саба муниципаль районы) орлыклар чәчү тәмамланды. Анда ябык тамыр системалы (ЯТС) утырту материалы үстерелә. 4 теплицага 4 млн. данә Европа чыршысы, гади нарат, себер карагачы һ.б. орлыклар утыртылды. Чәчүнең икенче этабын урман хуҗалыгы белгечләре май-июнь айларында башкарырга планлаштыра. Үзәктә 2017 елга барлыгы 12 млн данә утырту материалы үстерергә ниятлиләр.

Кәлшәләр теплицаларда 4-6 атна тора. Аннары аларны, табигать шартларына яраклаштыру өчен, чыныктыру кырларына күчереп утырталар. Хәзерге көндә чыныктыру кырларында 8 миллионга якын ябык тамыр системалы утырту материалы бар. Алар алда торган язгы урман эшләрендә файдаланылачак.

Биш ел эчендә Урман селекция-орлыкчылык үзәге киң танылу алды,  Россиянең һәм якын чит илләрнең урманлы төбәкләрендә популярлык казанды. Танышу һәм тәҗрибә алмашу өчен, бу уникаль предприятиегә Алтай крае урманчылары килеп китте, якын арада Иркутск өлкәсеннән делегация килүе көтелә.

"Парклар маршы-2017" халыкара табигатьне саклау акциясе кысасында Әгерҗе районы территориясендә кошлар атналыгы үткәрелә. "Кичке таң" дәүләт заказнигы инспекторлары мәктәпләргә һәм мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләренә баралар. Андый очрашуларның максаты – кошларга игелек эшләү һәм ярату хисләре тәрбияләү. Бу очрашуларда балалар кошлар турында бик күп кызыклы яңалыклар, кайсы кошларның җылы яклардан кайтуы, яз көне кошларның ниләр белән шөгыльләнүе турында беләләр.

Елның нәкъ менә шушы фасылында, язын, кошлар гаҗәеп могҗиза – оя кора торган урыннарына кайтыр өчен меңнәрчә чакрым араларны узып, Ватаннарын яратуларын күрсәтә. Һәр язда күчмә кошларның тавышлары туган җиргә мәхәббәт җырына әверелә.

Киче Таң авылының "Кояшкай" балалар бакчасында кош оялары ясау буенча "Кошларны каршылыйбыз" дигән чираттагы язгы акция узды. Анда катнашучылар кошлар турында шигырьләр, әкиятләр һәм мәсәлләр сөйләделәр, табышмаклар, мәкальләр әйттеләр. Инспекторлар балаларга кошларның файдасы турында сөйләде, ни өчен аларны сакларга һәм якларга икәнен искәртте. Балалар бәйрәменә Кыш бабай һәм Нәүрүзбикә дә килгән иде, берсенең дә үз урынын бирәсе килмәде. Аларның хакимлек итү өчен көрәшүләре уен рәвешендә барды, анда балалар да актив катнашты.

Балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр әти-әниләре белән бергә канатлы дусларыбыз өчен өйләр ясаган. Яңа уңайлы сыерчык ояларын заказник хезмәткәрләре балалар бакчасы территориясенә элеп куйдылар. Хәзер инде нәниләр җәй буе канатлы дусларының тормышын күзәтә алачак. Иң актив катнашкан балалар чара ахырында "Кичке таң" заказнигыннан бүләкләр алды.

Шул Эклогия календаре нигезендә мәктәптә сыйныфтан тыш чаралар, акцияләр, күргәзмәләр, конкурслар һәм күп кенә башка нәрсәләр үткәрергә планлаштыралар.