апрель, 2017 ел
чәршәмбе

Экологик белемнәр көненә багышланган шундый исемдәге бәйрәм Арча районының Симетбаш авыл клубында узды. Чарада Симетбаш һәм Кышкар мәктәпләренең башлангыч сыйныф укучылары катнашты. Ул көнне укучылар һәм укытучылар беренче тапкыр заказник белгечләре белән очрашты, аларның эшчәнлеге белән танышты. “Ашыт” ДКТЗ белгече Г.И. Габдрахманова үткәргән әңгәмәдән күп кенә яңа белемнәр алдылар, кызыклы фактлар ишеттеләр. Чара азагында анда катнашучыларга Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының дипломнары һәм җыентыклары тапшырылды.

Әйләнә-тирә мохиткә сакчыл мөнәсәбәт тәрбияләү, табигатькә мәхәббәт уяту максатыннан, министрлык белгече Н.П. Хәйретдинова булачак укучылар – Казан шәһәренең № 365 МАММУ чыгарылышлары өчен “Урман дәресе” үткәрде. Чара барышында балалар урманда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында, кеше тормышында һәм табигатьтә аның әһәмияте турында белделәр. Балалар зур кызыксыну белән урман турында видеосюжет карадылар, планетаның яшел байлыгы турындагы белемнәрен ныгыттылар. Чара тәмамлангач, балаларга “Урман дәресе”ндә актив катнашкан өчен грамоталар тапшырылды.

Үсемлекләрнең иртә чәчәк ата торган декоратив төрләрен җыюны һәм сатуны, алар үсә торган урыннарны юкка чыгаруны булдырмау максатыннан, Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы 2017 елның 17 апреленнән 22 маена кадәр “Беренче чәчәкләр-2017” экологик аңлату акциясе уздыра.

Кагыйдә буларак, беренче чәчәкләрнең ике төре: йокы үләне һәм май ландышын күпләп җыялар һәм саталар. Безнең республикада бу үсемлекләрнең ресурсы шактый зур, ләкин чәчәк ату чорында күпләп җыю аларның популяцияләренә сизелерлек зыян китерә.

Акциядә һәркем хәленнән килгәнчә катнаша ала! Беренче чәчәкләрне үзең дә өзмәү, бу чәчәкләрне сатып алудан баш тарту, беренче чәчәкләрнең файдасы турында үз балаларыңа сөйләү мөһим.

Иртә чәчәк атучы үсемлекләр бик зәгыйфь, аларның күбесе Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән.

Үсемлекләрнең Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән, республиканың бөтен территориясендә аларны җыю, сату, сатып алу тыелган сирәк очрый торган һәм юкка чыгу куркынычы янаган иртә чәчәк атучы төрләре:

Имәнлек җилдәге

Алтай җилдәге

Маршалл хохлаткасы

Саз миләүшәсе

Шахматсыман күкбаш

Рус күкбашы

Биберштейн лаләсе.

ТР Кызыл китабына кертелгән үсемлекләрне юк итү фактлары ачыкланган очракта, гаепле кеше ТР Административ хокук бозулар турында кодексының 3.1 маддәсе буенча административ җаваплылыкка тартыла. Сирәк очрый торган үсемлекләрне законсыз рәвештә әйләнешкә кертү (үзеңдә саклау, транспортта алып бару, җыю, сатып алу, сату яки җибәрү) гражданнарга  – 2 мең сумнан алып 4 мең сумга кадәр, вазыйфаи затларга – 10 меңнән сумнан алып 15 мең сумга кадәр, юридик затларга 100 мең сумнан алып 200 мең сумга кадәр административ штраф салынуга сәбәп була.