апрель, 2017 ел
дүшәмбе

Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы (Рослесхоз) тарафыннан “Россия Федерациясе урман хуҗалыгының 2016 елдагы эшенең төп йомгаклары һәм 2017 елга бурычлар” дигән темага Мәскәүдә уздырылган Бөтенроссия киңәшмәсе кысасында “Россия Федерациясе урман хуҗалыгының 2016 елдагы эшенең төп йомгаклары һәм 2017 елга бурычлар” Бөтенроссия киңәшмәсендә катнашучыларны “Урманнарны авиация ярдәмендә саклау” (“Авиалесоохрана”) ФБУ, “Россиянең урманны саклау үзәге” (“Рослесозащита”) ФБУ, “Урман үстерү һәм урман хуҗалыгын механикалаштыру бөтенроссия фәнни-тикшеренү институты” (ВНИИЛМ) ФБУ, “Бөтенроссия урман хуҗалыгы җитәкче хезмәткәрләренең һәм белгечләренең квалификациясен күтәрү институты” өстәмә һөнәри белем бирү (ВИПКЛХ ДПО) ФАУ эшчәнлеге белән таныштыруга юнәлдерелгән семинар-киңәшмәләр циклы булып үтте. Чарада РФ субъектларының урман мөнәсәбәтләре өлкәсендәге башкарма хакимият органнары җитәкчеләре, шул исәптән ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы хезмәткәрләре катнашты.

Семинар “Авиалесоохрана” ФБУ, “Рослесозащита” ФБУ, ВНИИЛМ ФБУ, ВИПКЛХ ДПО ФАУның үзәк структуралары урнашкан Пушкино шәһәрендә үтте. Чара ВНИИЛМ ФБУ конференцияләр залында башланып китте, аннан соң киңәшмәдә катнашучылар Рослесхозга буйсынучы башка учреждениеләрдә булдылар.

14 апрель көнне Мәскәүдә Россия Федерациясе табигать ресурслары һәм экология министры урынбасары – Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы җитәкчесе Иван Валентик рәислегендә “Россия Федерациясе урман хуҗалыгының 2016 елдагы эшенең төп йомгаклары һәм 2017 елга бурычлар” дигән темага Бөтенроссия киңәшмәсе булды.

Киңәшмәдә ТР урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Әмир Бәдертдинов катнашты. Анда урман янгыннары белән көрәш, урманнарны саклап калу һәм торгызу мәсьәләләре, шулай ук Экология елы чараларын тормышка ашыру турында фикер алыштылар.

Бөтенроссия семинары кысасында профессор О.А. Харинның тууына 80 ел тулуга багышланган “Урманнарны тәртипкә китерүне оештыру проблемалары һәм аларны чишү юллары” дип аталган халыкара фәнни-гамәли конференция дә булды. Анда урман фәненең күренекле вәкилләре катнашты. Конференциядә сүз урманнардан тотрыклы рәвештә файдалану проблемасын хәл итүдә урманнарны тәртипкә китерүнең роле, урманнарны тәртипкә китерү һәм урман хуҗалыгы өчен кадрлар әзерләү, шулай ук урманнарны дәүләт инвентаризацияләве турында барды.

Министрлыкка буйсынучы учреждениеләрдә урман фондындагы урман культураларын утыртуга әзерлек эшләре алып барыла. Әйтик, “Буа урман хуҗалыгы” ДБУның даими урман питомнигында чәчү эшләре һәм, урман фондына утырту өчен, үсемлекләрнең чыбыкчаларын кисү башланды. Татарстан Республикасында чыбыкчадан үрчетү юлы белән, нигездә, урман культуралары тупылның гибрид-38 дигән төрләреннән булдырыла. Буа урман хуҗалыгында язгы чорда урман культураларын һәм саклагыч урман утыртмаларын 100 мең данәдә булдыру планлаштырыла.

ТР дәүләт хезмәткәрләре арасында спартакиада кысасында Казан дәүләт архитектура-төзелеш университетының “Төзүче” спорт комплексында волейбол турниры булды. Чарада Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы хезмәткәрләре катнашты. Урман үстерүчеләр командасы, 2 нче урынны алып, ярышларның бу этабын уңышлы узды. Волейбол буенча икенче турнир 2017 елның 22 апрелендә булачак.