апрель, 2017 ел
чәршәмбе

Экология һәм махсус сакланучы территорияләр елы кысасында Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының оештыру бүлеге башлыгы Л.Р. Мирсәетова Казан шәһәренең 111 нче номерлы мәктәбендә “Урман дәресе”  үткәрде.

Дәреснең максаты укучыларның урман турындагы белемнәрен ныгыту һәм системага салу, әйләнә-тирә мохит экологиясенә кагылышлы белемнәрен арттыру, туган як табигатенә мәхәббәт тәрбияләү, фикерләү, хәтердә калдыру, өйрәнелә торган предмет белән кызыксыну кебек интеллектуаль һәм иҗади сәләтләрен үстерү иде.

Чара барышында Л.Р. Мирсәетова балаларга тиздән булачак “Урман утырту көне” табигатьне саклау акциясе турында сөйләде, укучыларга республика күләмендәге акциядә кулланылачак утырту материалын (нарат, чыршы) күрсәтте.

ТР Министрлар Кабинетының 2017 елның 21 мартындагы № 527-р боерыгын тормышка ашыру кысасында Татарстан Республикасы шәһәрләре һәм муниципаль районнары территорияләрен чистарту буенча санитар-экологик икеайлык игълан ителде.

“Идел буе урманчылыгы” ДКУ территориясендә “Татарстанның чиста урманнары” табигатьне саклау акциясе башланып китте. Урманчылык һәм урман хуҗалыгы белгечләре тарафыннан урман кишәрлекләрен чүп-чардан чистарту эшләре башкарыла.

Югары Ослан районы башкарма комитеты белән үзара хезмәттәшлек планы төзелде, анда район предприятиеләренә һәм авыл җирлекләренә беркетелгән кишәрлекләр билгеләнде.

Табигатькә битараф булмаучыларның барысын да акциядә актив катнашырга һәм, уртак тырышлык белән, урманнарыбызны чистарак итәргә чакырабыз!

Татарстан Республикасы Яшел Үзән муниципаль районы территориясендәге “Яшел Үзән урманчылыгы” ДКУда урман янгынын сүндерү һәм гадәттән тыш хәлнең нәтиҗәләрен бетерү буенча махсус тактик өйрәнүләр узачак.

Бу чаралар белгечләрнең гамәли күнекмәләрен камилләштерү һәм аларның урман янгыннарына бәйле гадәттән тыш хәлләрне булдырмау һәм бетерү буенча үзләренә йөкләнгән бурычларны үтәүгә әзерлеген тикшерү максатыннан уздырыла.

Янгынга каршы өйрәнүләрдә белгечләр, урман янгынының торак пунктка күчү куркынычы булганда, анда яшәүчеләрне эвакуацияләү мәсьәләләре турында фикер алышачак, урман янгынын сүндерү техникасын кулланып, урмандагы янгынны сүндерү ысулларын өйрәнәчәк. Урман янгынын сүндерү өчен, РФ Татарстан Республикасы буенча Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының су агызу җайланмасы булган МИ-8 вертолетыннан файдалану планлаштырыла, шулай ук урман биләмәләрендәге янгынга каршы хәлне күзәтүче, үзе идарә ителешле очу аппаратының ничек эшләвен күрсәтү дә күз алдында тотыла.

Өйрәнүләрдә урман хуҗалыклары директорлары, җитәкче-урманчылар, МЧС хезмәткәрләре катнашачак.