май, 2017 ел
чәршәмбе

Шул исемдәге бәйрәмне “Ашыт” ДКТЗ белгечләре катнашында Арча районының Казанбаш төп гомуми белем мәктәбендә үткәрделәр. Чараның максаты – балаларның экологик белемнәрен арттыру, табигатькә кайгыртучан мөнәсәбәт тәрбияләү. Чара бәйрәм рәвешендә узды. Укучылар концерт номерлары әзерләгән иде. Чыгышларның һәркайсы җирне, аның ресурсларын саклау темасына, хәзерге вакытта кешелек алдында торучы гаять зур экологик проблемаларга кагылды.

Табигатьне саклау хәрәкәтендә актив катнашучылар, укытучылар һәм укучылар ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы дипломнары белән бүләкләнде.

Аукционга Азнакай урманчылыгыннан барлыгы 98 лот куелган иде. Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы комиссиясенә 32 лотка 7 гариза керде. 24 лот буенча аукцион узмаган дип таныла (Россия Федерациясе Урман кодексының 80 статьясындагы 7 пунктның 1 пунктчасы). Аукционның бердәнбер катнашучысы белән аукцион беркетмәсе имзалана һәм урман утыртмаларын сату-алу килешүе 1 елга кадәр срокка төзелә.

5 лот буенча гариза бирүчеләр аукционда катнашудан баш тартты.

Аукцион йомгаклары буенча барлыгы 1119641,59 сумлык 11097 куб метр агач сатылды.

Бүген безнең планета экологик һәлакәт алдында тора, аның аеруча дәһшәтле хәбәрчесе – парник эффекты. Бары тик үсемлекләр генә, углекислый газны эшкәртеп, аны кислородка әйләндерергә сәләтле. Моңа бәйле рәвештә, ресурсларны саклау мәсьәләләренең, ә тәгаен әйткәндә, кешелекнең кәгазьгә, агач материалына һ.б. гел артып торучы ихтыяҗларын канәгатьләндерү өчен урманнарны юкка чыгарудан саклауның әһәмияте зурая бара. Ел саен 13 млн гектар урман юкка чыгарыла, ә аның үсүе бары тик 6 гектар гына тәшкил итә. Һәр секунд саен планетада футбол кыры зурлыгындагы урман бетеп тора, дигән сүз бу. Кирәкмәгән кәгазь һәм катыргыны җыеп, ягъни макулатурадан файдаланып, бу проблеманы өлешчә хәл итеп була. Ул чакта киселгән агачларның санын киметә алыр идек.

Арчаның “Табигать варислары” мәктәп урманчылыгы советы мәктәптә “Макулатура җый – агачны коткар!” дигән акция игълан иткән. Берничә көн дәвамында балалар һәм аларның әти-әниләре мәктәпкә макулатура китерде. Барлыгы 1113 кг җыйганнар! Җыелган кәгазь макулатура кабул итүчеләргә тапшырылды, ә бу акциядә актив катнашкан барлык укучылар грамоталар алачак. 269 кг җыйган 7 нче сыйныф акциянең җиңүчесе булды, ә шәхси беренчелектә 7 нче сыйныфтан Камил Нигъмәтҗанов җиңде. Ул 140 кг макулатура тапшырды. Тормыштагы актив позициягез өчен барыгызга да рәхмәт!

Урманнардагы янгын куркынычы вазгыяте турында бүген мәгълүмат чаралары вәкилләренә урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Э.Н. Бәдертдинов сөйләде: “Татарстан урманнарында янгын куркынычының 3 нче классы билгеләнә. Шуңа да карамастан,  кешеләр чүп-чар һәм корыган үлән яндыруны дәвам иттерә. 2017 елның 3 мартында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты тарафыннан “2017 елның 25 апреленнән 15 маена кадәр янгынга каршы махсус режим кертү турында” 212 нче номерлы карар чыгарылганын искәртәм. Янгынга каршы махсус режим шартларында урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу гражданнарга – 4тән 5 мең сумга кадәр, вазыйфаи затларга – 20дән 40 мең сумга кадәр, юридик затларга 300 меңнән 500 мең сумга кадәр административ штраф салынуга сәбәп була”.