май, 2017 ел
җомга

5 майда урманнарда зур янгын куркынычы (4 нче класс) Татарстан республикасының түбәндәге муниципаль районнарында көтелә: Әлмәт, Зәй, Нурлат, Чирмешән, Әлки, Аксубай, Бөгелмә, Лениногорск, Баулы, Ютазы.

Татарстан урман үстерүчеләре кисәтә: ут белән сак булыгыз!

Республикада яшәүчеләр янгын башлануның барлык фактлары турында урман сагының 8-800-100-94-00 турыдан-туры номерына хәбәр итә ала.

Туган якны өйрәнү музеенда “Зөя буйлары” ДКТЗ белгечләре “Йолдызкай” балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр белән очрашты. Нәниләр безнең якларда яшәүче байбаклар, Кызыл китап турында сөйләделәр. Төрле яшьтәге балаларның өлкән төркеме тәрбиячесе Асия Миргасыйм кызы Насретдинова, Экология елы хөрмәтенә, үзе тәрбияли торган балалар белән бергә фетрдан Кызыл китап ясаган. Аның эченә сабыйлар җыйган мәгълүматларны, Кызыл китапка кертелгән үсемлекләр һәм хайваннар турында газеталардан, журналлардан кисеп алынган рәсемнәрне куйганнар. Китапны ясауга ике атна вакыт киткән. Аны бизәү барышында балалар кошлар, үсемлекләр, хайваннар тормышыннан күп кенә кызыклы нәрсәләр белгән. Табигатькә сакчыл мөнәсәбәт кагыйдәләрен дә өйрәнгәннәр. Бу эшләнмә музейга бүләк ителде.

Белгечләр исә “Табигатьне саклау һәм заказникның эшчәнлеге” дигән темага лекция уздырды. Очрашуда катнашучыларны Кызыл китапның төп нөсхәсе белән киңрәк таныштырдылар, аннары аны музейга тапшырдылар.

Чара тәмамлангач, актив катнашучылар бүләкләр һәм дипломнарга ия булды.