май, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Болгар тарихи архитектура музей-тыюлыгында шундый исемдәге гадәти булмаган дәрес Кадетлар мәктәп-интернаты укучылары өчен уздырылды. “Спас” заказнигы белгече Любовь Мурзак, музей-тыюлык хезмәткәрләре Лилия Сабирҗанова һәм Марина Рогачева белән бергәләп, балаларга планетабызның хайваннар һәм үсемлекләр дөньясы турында, әйләнә-тирә мохитне саклау һәм табигатьтә үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында сөйләде. Кешелекнең әйләнә-тирә мохитне пычратуга һәм җимерүгә китерә торган глобаль проблемалары да телгә алынды. Чара барышында укучыларга Татарстан Республикасы Кызыл китабының өченче басмасын тәкъдим иттеләр. Укучылар сирәк очрый торган һәм юкка чыгу куркынычы булган хайваннар һәм үсемлекләр турында белде.

Дәрес ахырында экологик викторина үткәрелде.

Чаллы шәһәрендә Татарстан Республикасы ССУЗлары һәм ВУЗлары арасында фашистлар Германиясен Җиңүнең 72 еллыгына багышланган хәрби-спорт эстафетасы булды. Лубян урман-техника көллияте студентлары 1 нче урынны алды. Җитәкчеләре – ТИН  укытучысы Д.А. Юшков.

Җиңүегез белән котлыйбыз!!! Һәрвакыт шундый булыгыз!!!

Апрельнең 24 еннән 30 ына кадәр Санкт-Петербургта Мәктәп укучыларының экология буенча бөтенроссия олимпиадасының йомгаклау этабы узды. Җиңү өчен Россиянең 64 төбәгеннән 227 катнашучы көрәште. Татарстаннан анда 29 өлкән сыйныф укучысы катнашты. “Лесхоз урта гомуми белем мәктәбе” МБМУнең 11 нче сыйныф укучысы Марат Зиннәтов (“Табигать варислары” Арча мәктәп урманчылыгы әгъзасы) экология буенча тирән белемгә ия булуын күрсәтте. Ул инде берничә ел рәттән экология олимпиадасының республика этабы призеры булып килә, икенче ел рәттән йомгаклау этабында Татарстан данын яклый. Маратның олимпиадага тырышып әзерләнүе нәтиҗәсез калмады. Ул теория һәм проект ясау турларының шактый катлаулы мәсьәләләрен уңышлы чишеп, призлы урын алды. Маратны лаеклы җиңүе белән котлыйбыз! Остазлары С.А. Корбановага, В.Г. Шакировка һәм аның әти-әнисенә чын күңелдән рәхмәт белдерәбез!

“Табигать варислары” Арча мәктәп урманчылыгы әгъзалары кыйммәтле дару чималын – каен һәм нарат бөреләрен җыюда ел саен актив катнашалар. “Яшел даруханә” операциясе уңышлы бара, бөре җыю планы арттырып үтәлә. Быел яз 9500 г каен бөресе, 33130 г нарат бөресе җыелды. 2, 3 һәм 8 нче сыйныфлар аеруча актив булды. Укучылар арасында җиңүче булып 2 нче сыйныфтан Әзилә Әскәрова танылды, ул 1700 г нарат бөресе җыйды.

“Яшел даруханә” операциясендә актив катнашкан өчен Әзиләгә грамота тапшырылды. Котлыйбыз!