май, 2017 ел
сишәмбе

Экология елы кысасында “Ашыт” заказнигы хезмәткәре Г.И. Абдрахманова Арчаның 10 нчы номерлы балалар бакчасы төркемнәрендә дәресләр үткәрде. Чараларның максатлары балаларның белемнәрен арттыру һәм аларны беренче чәчәкләрнең яңа төрләре белән таныштыру, иҗат ярдәмендә табигатькә мәхәббәт уяту иде. Нәниләргә беренче чәчәкләр турында презентация күрсәттеләр, аларның табигатьтәге әһәмияте һәм аларны саклау кирәклеге турында аңлаттылар. Соңыннан сабыйлар, уйный-уйный, яз җиткән һәм умырзаялар чәчәк аткан урманга “Тылсымлы сәяхәт”кә киттеләр. Балалар төркемнәре белән бергәләп “Умырзаялар” дигән аппликация, ә урта төркемдәгеләр пластилиннан “Энҗе чәчәкләр” аппликациясен ясадылар. Өлкән төркем балаларының да рәсемнәре үзенчәлекле килеп чыкты, алар рәсем ясауның төрле техникаларын кулланып, картиналар иҗат иттеләр.

Балалар, мавыгып, иҗади эшләр башкардылар, шигырьләр сөйләделәр, беренче чәчәкләрнең исемнәрен эзләп таптылар, җырладылар, биеделәр. Шуны билгеләп үтәргә кирәк: Арчаның 10 нчы номерлы балалар бакчасында экологик тәрбиягә зур игътибар бирелә. Чара тәмамлангач, тәрбиячеләргә ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы дипломнары тапшырылды.

2017 елның 12 маенда агач материалының Икътисади эшчәнлек төрләре буенча гомумроссия продукция классификаторына (ОКПД2) тәңгәл рәвештә билгеләнүче, Россия Федерациясе Урман кодексының агач материалын транспортта ташу турындагы һәм аның белән алыш-биреш итүне исәпкә алу турындагы таләпләре кагыла торган төрләре исемлегенә үзгәрешләр кертү хакында Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 911-р номерлы әмере имзаланды.

2017 елның 1 июленнән, ОКПД2 классификаторына тәңгәл рәвештә, урман законнарының агач материалын һәм аның белән алыш-биреш итүне исәпкә алу турындагы нормалары урман кисү продукциясенең 34 категориясенә кагылачак.

Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы агач материалын әзерләү, эшкәртү, транспортта ташу белән шөгыльләнүче барлык затларга урманга кагылышлы законнарның таләпләрен үтәү зарурлыгы турында искәртә. Билгеләнгән тәртиптә рәсмиләштерелмәгән, бергә җибәрелә торган документсыз агачны транспортта ташу вазыйфаи затларга, агач материалын һәм (яки) административ хокук бозу коралы булып торучы транспорт чараларын конфискацияләп, 30 меңнән 50 мең сумга кадәр административ штраф салынуга сәбәп була. Юридик затларга штраф – 500 меңнән 700 мең сумга кадәр.

Идел буе федераль округының Урман хуҗалыгы департаменты вәкилләре, министрлык хезмәткәрләре һәм Азнакай, Әлки, Биләр, Түбән Кама урманчылыклары белгечләре катнашындагы чараны "Рослесинфорг" ФДБУның Казан филиалы оештырган иде.

Урманны тәртипкә китерү күнекмәсе – урманнарны тәртикә китерү буенча кыр эшләре башланыр алдыннан бик кирәкле чара.

Күнекмә алуның максаты булып, урман кишәрлегендә (бүлеп алынган җирдә) урманны матди яктан бәяләү күрсәткечләрен билгеләү һәм урманнарны инвентаризацияләү ысулларын бердәм рәвешкә китерү буенча күнекмәләр булдыру тора.

Дәүләт контрактын үтәү кысасында күмәк күнекмә уздыру өчен, тәртипкә китерелүче объектта аеруча киң таралган, токым составы, төзелеше, яше һәм товар структурасы, җитештерүчәнлеге, урман үсемлекләре үсү шартларының типлары һәм килеп чыгышлары буенча төрле-төрле булган утыртмалар сайлап алынды.