май, 2017 ел
чәршәмбе

Урман хуҗалыгының алып барылышы белән танышу һәм тәҗрибә алмашу максатыннан, Татарстан Республикасына Бурятия Республикасының Урман хуҗалыгы республика агентлыгы делегациясе килде. Делегатлар Саба районындагы Урман селекция-орлыкчылык үзәгенә барды. Анда ябык тамыр системалы утырту материалын үстерү тәҗрибәсе белән таныштылар. Чара барышында ике якның үзара хезмәттәшлек итүенең өстенлекле юнәлешләре һәм алга таба бергәләп эшләү мөмкинлекләре турында фикер алышу булды.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2017 елның 20 маендагы 607 нче номерлы карары белән Урманнарда санитар куркынычсызлык кагыйдәләренең Россия Федерациясе Табигать ресурслары тарафыннан кертелгән яңа редакциясе расланды.

Урманнарны зарарлы организмнардан яклауны җайга салуны камилләштерү һәм норматив хокукый актларны Урман кодексына тәңгәллләштерү максатыннан, Кагыйдәләр әлеге имзаланган карар белән яңа редакциядә расланды.

Кагыйдәләрнең яңа редакциясендә, аерым алганда, урманнардагы санитар куркынычсызлык чараларының урманнарның бирешмәүчәнлеген арттыруга юнәлдерелгән системасы киңәйтелгән, урманнарны яклау чараларын планлаштыру һәм оештыруның төп принциплары билгеләнгән.

Агачлар торышы категорияләре шкаласы кертелә, санитар куркынычсызлык чараларын тормышка ашырганда, урманнарның санитар һәм патологик торышын бәяләү шуңа туры китереп үткәреләчәк.

Шулай ук урманлы районнарда әзерләп куелган агач материалын урманда саклауны тыю сроклары да билгеләнгән.

Кабул ителгән карарлар урманнарга начар факторлар йогынтысыннан килә торган зыянны киметүгә һәм урман экосистемасының бирешмәүчәнлеген арттыруга юнәлдерелгән.

Конференцияне оештыручылар – Россия Федерациясе Президентының Коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча идарәсе хуплавында Татарстан Республикасының башкарма хакимият органнары.

Фәнни оешмалар вәкилләре Россия Федерациясендә коррупциягә каршы тору стандартларын формалаштыруга бәйле актуаль мәсьәләләрне, шулай ук аларны дәүләт хакимияте органнарында, җирле үзидарә органнарында, дәүләт корпорацияләрендә һәм башка оешмаларда гамәлгә ашыру тәҗрибәсен карады.

Экология һәм табигать ресурсларын саклау елы кысасында “Зөя буйлары” заказнигы белгечләре Зөя елгасы ярларының махсус сакланучы табигать территорияләрен чистарту буенча экологик рейд оештырды. Чарада Буа районында яшәүчеләр катнашты. Активистлар барлыгы 15 куб метр чүп-чар җыйды. Заказник территориясен чистарту эшләре дәвам иттереләчәк.