июнь, 2017 ел
чәршәмбе

Бүген Казан ш. Совет районындагы “Танкодром” балалар иҗаты үзәге” МБӨББУ базасында урманчылар мәктәп укучылары өчен урманнарда янгын куркынычсызлыгы буенча экскурсия үткәрделәр. Чарада Казан шәһәренең Совет районындагы 86 нчы мәйтәпнең мәктәп яны җәйге лагерындагы 1-4 сыйныф укучылары катнашты.

“Танкодром” балалар иҗаты үзәге” – күп профильле өстәмә белем бирү учреждениесе. Аның эшчәнлегендәге төп юнәлешләрнең берсе булып балаларга экологик белем һәм тәрбия бирү тора.

Үзәк базасында 30дан артык экология берләшмәсе эшли һәм алар 7-18 яшьлек 1000нән артык баланы колачлый.

Яшь экологлар табигатьне саклау эшчәнлеге белән актив шөгыльләнә, агачлар утырталар, сыерчык ояларын әзерләп эләләр, экология өмәләрендә катнашалар.

Экоүзәктә тәрбияләнүчеләр төбәк, россиякүләм, халыкара экология олимпиадаларында, конкурсларында, конференцияләрендә (“Экология буенча Россиякүләм мәктәп укучылары олимпиадасы”, “Әйләнә-тирәлекнең яшь тикшеренүчеләре”, “Биотоп” Россиякүләм конкурслары һ.б.) катнашып, белем йортының абруен күтәрәләр.

Экоүзәкне тәмамлап чыгучы балалар профильле вузларда белем алуларын дәвам иттерәләр. Үзәкнең Танкодром микрорайонындагы мәктәп лагерьләре белән эшләү планы нигезендә бу атна экология чараларына багышлана. ТР Урман-янгын хезмәте директоры һәм экология буенча республика олимпиадасында укучылары җиңү яулаган, берьюлы өстәмә белем бирүче мөгаллим Әхмәров Айрат Фәргать улы бүген янгын куркынычсызлыгы, урманда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре буенча чара үткәрде. Ул укучыларга урманнарда янгыннарның барлыкка килү сәбәпләре, аларга каршы көрәш ысуллары һәм методлары, урманда янгын барлыкка килгәндә иң беренче нәүбәттә башкарылырга тиешле гамәлләр турында сөйләде.

Балалар дискуссиядә бик теләп катнашты, сорауларга җаваплар бирделәр, фикерләре белән уртаклаштылар, моның өчен истәлекле бүләкләр алдылар. Теориядән соң тәҗрибәгә күчтеләр, аның барышында урман тармагында эшләүчеләр балаларны янгын җайланмалары, инвентарьлары һәм КАМАЗ автомобиле базасындагы АЦ-3,0-40(4326)26ВР янгын сүндерү автоцистернасы белән таныштырдылар.