июль, 2017 ел
сишәмбе

Тематик сменаны үткәрүнең төп максаты – урманнарны саклау, алардан сакчыл файдалану, урман тармагында җинаятьләрне профилактикалау һәм хокук бозуларга каршы көрәшү мәсьәләләренә җәмгыятьнең һәм үсеп килүче яшь буынның игътибарын җәлеп итү.

Нурлат мәктәбе урманчылыгы активисты, “№3 УГБМ” МАМУ укучысы Лёвин Родион сөйли: “Смена дәвамында урман хуҗалыгындагы иң яхшы белгечләр мәктәп урманчылыклары укучылары өчен лекцияләр, семинарлар һәм гамәли дәресләр үткәрде, балалар “Орленок” лагерына Россия Федерациясенең барлык почмакларыннан җыелган иде. Беренче көннәрдә Россиянең урманны яклау үзәге хезмәткәрләре белән дәресләр үтте. Белгечләр төрле агач токымнарының авырулары, урман утыртмалары корткычлары турында җентекләп сөйләде. Краснодар краеның географик үзенчәлекләренә аеруча зур игътибар бирелде, анда урманнар белән капланган тау биләмәләре искиткеч рәвештә берләшкән, Кара диңгезнең иң яхшы курорт комлыклары урнашкан. Авиалесохрана хезмәткәрләре белән очрашу җайланмаларны һәм җиһазларны демонстрацияләү эше белән истә калды. Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы хезмәткәрләре мәктәп урманчылыклары хәрәкәтенә иң яхшы эмблема ясау буенча конкурс үткәрделәр. “Әдәби аланлык” әдәби конкурсында мин дә актив катнаштым, анда сменада катнашучыларның барысы да шигырь һәм проза аша көч сынашты. Мин дипломлы булдым һәм шуңа бик тә сөенәм. Әлеге сәфәр онытылмаслык хис-хатирәләр һәм уңай тәэссирләр калдырып, бик озакка хәтердә сакланып калачак”.

Кышкы һәм язгы чорларда РФ Мәгариф министрлыгы һәм Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы мәктәп урманчылыкларындагы иң яхшы җитәкчеләрне һәм укучыларны сайладылар. Татарстан Республикасыннан Нурлат мәктәбе урманчылыгы игътибар җәлеп иткән, ул ТР Эколидеры булып тора, моның өчен узган ел Мәскәүдә ЭкоОскар һәм “Җиңү урманы” номинациясендә диплом белән бүләкләнгән иде.

“Орленок” лагереның “Шытым” профильле сменасында катнашу өчен җитәкчесе Чибидина Татьяна Ивановна белән берлектә Родион Левин җибәрелде. Татьяна Ивановна Россия Федерациясе укытучылары составында Туапсе шәһәрендә булган Гомумроссия мәктәп урманчылыклары корылтае эшендә катнашты. Үзенең чыгышында мөгаллим республикада мәктәп урманчылыкларының фәнни һәм гамәли эшчәнлегендә уңышлы гореф-гадәтләрнең мул булуына игътибар юнәлтте. ФГООС шартларында мәгариф проблемаларын россиякүләм проектларны үтәү аркасында уңышлы гына хәл итәргә мөмкин.

Гомумроссия форумына килгән кунаклар тәҗрибәле укытучының укыту әсбаплары белән кызыксындылар: “Нурлат районы географиясе”, “ТР бүтән районнары белән чагыштырганда район халкы”, “Белем алу-тикшеренү

проектлары җыентыгы”. “Җиңү урманы” альбомы аеруча зур кызыксыну уятты, анда мәктәп берләшмәсендә укучыларның Бөек Ватан сугышы ветераннары турындагы материаллары тупланган һәм легендар хезмәткәрләрнең фотолары урнаштырылган, алар хөрмәтенә балалар 2015-2017 елларда исемле үсентеләр утырткан.

Кара диңгез ярында фикердәшләр арасында үтеп киткән онытылмаслык 20 көн Родион өчен дә, Татьяна Ивановнада да күңелле тәэссирләр калдырды. Делегация ТР Урман хуҗалыгы министрлыгына һәм Нурлат урман хуҗалыгына тудырылган мөмкинлекләр өчен рәхмәтен белдерә.

2017 елның 4 августында “Лениногорск урманчылыгы” ДКУ учреждениесендә “Урманда иң яхшы янгын сүндерүче-2017” өченче Гомумроссия һөнәри осталык конкурсының төбәк этабы узачак. Ярышларда республиканың барлык почмакларыннан урман янгыннарын сүндерүче формированиеләр катнашачак. Чара эшче һөнәрләренең абруен үстерү, эшче һөнәрләренә укыту һәм эшкә урнаштыру өчен яшьләрне җәлеп итү, урман хуҗалыгы өлкәсендәге алдынгы тәҗрибәләрне һәм казанышларны пропагандалау, шулай ук ведомство буйсынуындагы учреждениеләрнең урманнардагы янгыннарны сүндерүгә әзерлек дәрәҗәсен үстерү максатларында үткәрелә. Программада: гамәлдәге законнарны һәм урманнарда янгыннарны сүндерү кагыйдәләрен белүгә карата теоретик тест, шулай ук физик әзерлек һәм каршылыклар полосасы. Биремнәрнең үтәлеше урман янгыннарын сүндерү эшендә күп еллык стажы булган белгечләрнең экспертлык төркеме тарафыннан бәяләнәчәк.