октябрь, 2017 ел
сишәмбе

Республиканың табигатьне саклау акциясе кысаларында беренче мәртәбә агачлар утырту нияте 2010 елда тормышка ашырыла һәм инде бүгенге көндә әлеге уңышлы идеяне башка төбәкләр дә эләктереп алдылар, шул дәвердән бирле ул россиякүләм дәрәҗәсенә иреште. Аның максаты – урман ресурсларын саклау һәм үрчетү, “яшел” байлыкка карата сакчыл караш тәрбияләү.

2017 елның 14 октябрендә Бөек Ватан Сугышының 75 еллыгына әзерлек кысаларында “Яшел патруль” мәктәп урманчылыгы, “Бөгелмә урманчылыгы” ДКУ вәкилләре А.Р. Хафизова һәм “Бөгелмә урман хуҗалыгы” ДБУ Л.В. Садыйкова белән берлектә, “Ютазы УББМ” МБМУ территориясендә “Хәтер Аллеясы”н утыртты. Уртак хезмәт һәм урман

хуҗалыгы һәм урманчылык вәкилләре белән аралашу нәтиҗәсендә территориядә яңа агачлар булдырылды, шул ук вакытта акциядә катнашучыларның барысы да күңелле тәэссирләр алды.

“1945 елның язында безгә Бөек Ватан сугышы ветераннары бүләк иткән яңа тормышны символлаштырып, бу агачларның ни рәвешле үсеш алачагын без һичшиксез күзәтеп торачакбыз”, – диде табигатьнең яшь сакчылары.

2017 елның 9-13 октябрендә Варшавада (Польша Республикасы) БДБ Европа Икътисад Комиссиясенең Урманнар һәм урман тармагы буенча комитетының һәм Берләштерелгән Милләтләрнең Азык-төлек һәм авыл хуҗалыгы оешмасының Урман хуҗалыгы буенча Европа комиссиясенең чираттагы Уртак утырышы булдып узды.

Сессиянең “Урманнар – безнең уртак байлыгыбыз” шигаре профильле дәүләт хакимияте органнарыннан, фән, бизнес һәм хакимияткә карамаган учреждениеләрдән – 40тан артык дәүләт вәкилләрен берләштерде.

Экспертлар 2016-2017 елларда Европа киңлегендә, шулай ук Үзәк Азия һәм Кавказ төбәгендә урман секторлары буенча үткәрелгән темаларга багышланган уртак эш нәтиҗәләрен карап тикшерде.

Сессиядә катнашучылар хәзерге вакытта башкарыла торган проектлар турында фикер алышты, 2018-2019 еллардагы эш буенча тәкъдимнәрне килештерде.

Сессия кысаларында 2018-2021 елларга урманнар буенча ЕЭК ООН/ФАО комплекслы эш планы әзерләнде һәм расланды. Әлеге программа дәүләтләрнең уртак эшчәнлегенә нигез салачак, асылда: урманнар белән тотрыклы идарә итүдә, урман комплексын үстерү буенча дәвамлы стратегияләр әзерләүдә, төбәктәге урманнарның торышын бәяләү өчен критерийлар һәм индикаторлар эшләүдәге аналитик тикшеренүләр, фәнни-тикшеренү проектларын үткәрү мәсьәләләре буенча потенциалны ныгыту һәм тәҗрибә уртаклашу буенча эшләүдә.

Урманнардан файдалану һәм аларны яңадан җитештерү идарәсе башлыгы М.С. Доронин җитәкчелегендәге Федераль урман хуҗалыгы агентлыгы делегациясенә ВНИИЛМ ФБУ һәм “Рослесинфорг” ФДБУ вәкилләре керде.