Татарстанда махсус янгынга каршы режим кертелде

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 05.04.2024 ел, №233 карары нигезендә Татарстан Республикасы территориясендә 2024 елның 22 апреленнән 12 маена кадәр махсус янгынга каршы режим билгеләнде.

Исегезгә төшерәбез, махсус янгынга каршы режим гамәлдә булганда түбәндәгеләр тыела:

- учаклар ягу, каты көнкүреш калдыкларын, коры үләннәрне һәм чүп-чарны яндыру;

- урман һәм ландшафт янгыннары куркынычы янаган торак пунктларда, бакчачылык, бакчачылык ширкәтләре территорияләрендә, балаларның ял итү һәм аларны сәламәтләндерү оешмалары территорияләрендә, урман янгыннары куркынычы янаган торак пунктларда, шулай ук урман биләмәләре белән чиктәш торган икътисад объектларында ризык әзерләү өчен ачык ут (мангаллар, шашлык кыздыру урыннары) куллану;

- 1-3 куркыныч классына караган пиротехник әйберләрне куллану;

- ачык ут ярдәмендә конструкцияләр эчендәге һаваны җылытуга нигезләнеп эшли торган, идарә ителми торган ягулык материалларын эшкә җигү.

Урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу гражданнарга – 30 мең сум күләмендә, вазыйфаи затларга – 50 мең сумга кадәр, юридик затларга 400 мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә. Әгәр бу таләпне бозу янгынга каршы махсус режим яки гадәттән тыш хәлләр режимы шартларында гамәлгә ашырылган булса, бу очракта административ штраф күләме арта һәм гражданнар өчен 40 мең сумнан 50 мең сумга кадәр, вазыйфаи затлар өчен 60 мең сумнан 90 мең сумга кадәр, юридик затлар өчен 600 мең сумнан 1 млн. сумга кадәр тәшкил итәчәк.