июнь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Яшьләр көненә багышланган студентлар слетында үзләренең сыйныф җитәкчеләре, шулай ук көллият хезмәткәрләре җитәкчелегендә 130дан артык студент катнашты. Туристлык слеты эстафетасы нәтиҗәләре буенча: 1 урында – 21лх төркеме, 2 урында – 11лх төркеме һәм 3 урында – 31лх төркеме. Иң яхшы туристлык җыры өчен 12лх һәм 12э төркемнәре бүләк алды. Иң яхшы бивуак оештырган өчен 31лх һәм 22э төркемнәре бүләкләнде. 2017 елгы турслетта иң яхшы пешекчеләр дип Юрасов Василий (31лх) һәм Иванова Анна (12э) танылды. Котлыйбыз!!!

Чара азагында студентлар армрестлинг, гер күтәрү, бүрәнә кисү, канат тартышу кебек күп төрле уеннарда катнашты. Җиңүчеләрнең барысы да кыйммәтле призлар алды. Туристлык слеты “Без сәламәт яшәү рәвеше өчен!” шигаре белән узды. Бәйрәмнең кунаклары – Лубян авыл җирлеге башлыгы Р.Ф. Фәхраҗиев, “Лубян урманчылыгы” ДКУ җитәкчесе – Ф.А. Хәбибрахманов, Кукмара муниципаль районы КДН җаваплы сәркатибе – А.Х. Мусина.

Махсус сакланучы табигый территорияләр елы кысаларында “Спас” заказнигының әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә ТР дәүләт инспекторы Мурзак Любовь Спас муниципаль районының Өчкүл урта мәктәбе каршында оештырылган “Дуслык” көндезге мәктәп яны лагерында дәрес үткәрде. Чараның максаты булып Татарстанның тыюлыклы урыннары турындагы белемнәрне арттыру торды, дәрес барышында балалар фильмнар ярдәмендә республика тыюлыклары буенча сәяхәт кылды, тыюлыклар турында күп кенә яңалыкларны белде, аларның әһәмияте һәм роле, хайваннар һәм үсемлекләр дөньясы турындагы белемнәрен арттырды. Фильмнарны караганнан соң балалар бик теләп иҗат эшенә кереште, карандашлар һәм буяулар ярдәмендә хайваннарның, чәчәкләрнең һәм үсемлекләрнең рәсемнәрен ясадылар. Татарстанның хайваннар һәм үсемлекләр дөньясын атый-атый, викторинада да актив катнаштылар. Шунысын билгеләп үтәргә кирәк, мәктәптә үсеп килүче яшь буынны экологик тәрбияләүгә зур игътибар бирелә һәм монда мөгаллимнәр Иванушкин Дмитрий белән Гришина Екатериналарның өлеше зур. Чара азагында лагерь җитәкчеләренә заказниктан ТР Кызыл китабының өченче басмасы һәм экология темасына истәлекле плакатлар бүләк ителде.