“Яшел патруль” мәктәп урманчылыгы активистлары Саба районындагы Урман селекция-орлыкчылык үзәгендә булды

2018 елның 13 сентябре, пәнҗешәмбе

Бөгелмә мәктәп урманчылыгында тәрбияләнүче балалар Саба районындагы Урман селекция-орлыкчылык үзәгендә булдылар, ул Европада иң зурысы булып санала. Балалар комплекстагы иң яңа җайланмалар белән танышып чыкты, алар ярдәмендә ябык тамыр системасы белән утырту материалы җитештерелә, соңыннан балалар дендрология бакчасына һәм оранжереяга юл алды, биредә тропик һәм субтропик үсемлекләр үсә. Балаларга шулай ук генетик үзлекләре яхшыртылган усаклар да күрсәтелде. Аларның уникальлеге шунда ки, бу агачлар гади усак белән чагыштырганда ике мәртәбә тизрәк үсә, чөнки аларда ике түгел, ә өч хромосома бар. Усакларның яңа төрләре Татарстанда утыртыла башлады инде.